بازدید مدیر عامل ستاد دیه استان از زندانیان جرائم غیر عمد زندان مرکزی رشت 1394/11/26

در جریان بررسی پرونده های زندانیان جرائم غیر عمد و تسهیل و تسریع در روند آزاد سازی زندانیان نیازمند جرائم غیر عمد ،مدیر عا مل ستاد دیه استان به همراه مسئول مددکاری و مددکار این ستاد از بزرگترین زندان استان بازدید و با زندانیان جرائم غیر عمد این زندان بصورت حضوری ملاقات و به بررسی مشکلات پرونده هایشان پرداختند.

در ابتدای این دیدار زمانی ریاست زندان مرکزی رشت ضمن خوش آمد گویی گفت:با وجود آزادی های بسیار خوب که طی سال جاری صورت پذیرفته است اما جمعیت ورودی مددجویان جرائم غیر عمد نسبت به ابتدای سال جاری به میزان دو برابر افزایش داشته است که بایستی برای حل این مسئله یک تعامل بسیار خوب ما بین دستگاه قضا ،سازمان زندانها و ستاد دیه صورت پذیرد تا روند افزایشی اینگونه جرائم کاهش یابد.

در ادامه سلطانی قاضی ناظر در زندان مرکزی رشت گفت: از طرف دستگاه قضایی در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی پیش بینی شده است که در ابتدا متهم وقتی حکم قطعی خویش را دریافت نمود می تواند نسبت به درخواست اعسار و معرفی اموال اقدام نماید که در صورت پذیرش اعسار از مرجع قضایی شخص محکوم به زندان راه نمی یابد.

وی ادامه داد: در صورتی که در خواست اعسار در مرحله اول  قرار گیرد  قطعا ورودی زندانیان جرائم غیر عمد به زندانهای  استان به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

در ادامه کامران زاده مدیر عامل ستاد دیه  استان گفت:ستاد دیه بعنوان یک نهاد مردمی سهم بسیار بزرگی از آزادی زندانیان جرائم غیر عمد را در کشور دارد .کامران زاده  ادامه داد: ستاد دیه در چهارچوب قوانین و مقررات و شیوه نامه هایی که در اختیار دارد نسبت به بررسی و تحقیقات پرونده های ارسالی توسط زندانها اقدام می نماید و با توجه به اینکه مددجو در این چهارچوب و قوانین واجد شرایط کمک ستاد  می باشد به وی مساعدت و کمک میگردد و کوچکترین عدول از قوانین و شیوه نامه های جاری غیر ممکن می باشد.

مدیر عامل ستاد دیه ادامه داد: در طی 7 سال گذشته بیش از 6600 زندانی جرائم غیر عمد با اخذ گذشت بیش از 75 درصد  از سطح زندانهای استان آزاد شده اند که اگر این حجم زندانی آزاد نمی شد قطعا یک فشار مضاعف به دولت و نظام جمهوری اسلامی صورت می پذیرفت.

کامران زاده با اشاره به اینکه تمامی پرونده های ارسالی از سطح زندانهای استان در صورتی که مشکلی بابت تکمیل مدارک نداشته یاشند در کوتاهترین زمان مورد بررسی و تحقیق قرار میگیرند و نتیجه به زندان اعلام میگردد  که  در بعضی از پرونده ها  مددجو یا خانواده وی پیگیر پرونده هایشان نیستند و از کوچکترین اقدامی دریغ می نمایند که طبق بررسی صورت گرفته توسط مددکاری ستاد اکثر اینگونه  افراد یا دارای رای باز بوده یا ازمرخصی های طولانی بهره مند می باشند که لازم دیدم در حضور قاضی ناظر این امر بیان شود تا برای اینگونه زندانیان  تجدید نظر گردد.

در ادامه مدیر عامل ستاد دیه استان به همراه ریاست زندان مرکزی رشت در جمع زندانیان جرائم غیر عمد در حسینیه این بند حضور و پیرامون نحوه رسیدگی به  پرونده ها و مشکلات و  کمکهای  ستاد دیه استان صحبت نمودند.

در خاتمه تعداد 38 نفر از زندانیان جرائم غیر عمد که در ستاد دیه پرونده دارند و یا درخواست تشکیل پرونده در ستاد دیه می باشند بصورت انفرادی با مدیر عامل ستاد دیه و هیئت همراه  و ریاست زندان ملاقات و سوالات و ابهامات خود را مطرح و پاسخ های خود را دریافت نمودند.

زندان مرکزی رشت با داشتن 217 زندانی جرائم غیر عمد بالاترین آمار زندانیان جرائم  غیر عمد در سطح استان دارا می باشد.

در سال جاری تا کنون 185 زندانی جرائم غیر عمد زندان مرکزی رشت با کمک ستاد دیه استان از زندان آزاد شده است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ستاد دیه استان گیلان می باشد. طراحی و اجرا: شرکت توسعه زیرساخت آدان